Mapa Ofert

SOVANA

Sovana - historyczne znaleziska sugerują, że Etruskowie zamieszkiwali ten teren ok. VII w.p.n.e. Byli to głównie rolnicy i pasterze. Starożytna osada nazywała się Suana. Obszary te uległy rzymskiej dominacji w 278 r.p.n.e. Pod panowaniem rzymskim Sovana, otrzymawszy status miasta rozwija się dynamicznie do I w.p.n.e.

Początki chrześcijaństwa w Sovanie szacuje się na początek IV w. Przyniósł je tam zgodnie z legendą św. Mamiliano, późniejszy patron miasta. Jego szczątki jako relikwie znajdują się w krypcie katedry. W V w. było tam już biskupstwo. Swój lokalny status Sovana utrzymała podczas najazdu Longobardów oraz później za czasów Franków. Od IX w. teren znalazł się w rękach rodu Aldobrandeschi i z czasem Sovana stała się stolicą hrabstwa, stolicą Maremmy. Papież św. Grzegorz VII, o świeckim imieniu Ildebrando di Soana pochodził najprawdopodobniej stamtąd. Dalszy rozwój miasta jako centrum administracyjnego regionu trwał do XIII w., kiedy to w wyniku małżeństwa spadkobierczyni rodu Aldobrandeschi z Romano Orsini ziemie te przeszły w ręce Orsinich.

Nowi właściciele walczyli ze Sieną i w końcu stracili Sovanę na rzecz Republiki, czyniąc swoją główną siedzibą pobliskie Pitigliano. Wojska sieneńskie złupiły Sovanę. Od tego czasu datuje się jej schyłek. Próby odbudowy miasta i jego powrotu do świetności się nie powiodły. Kolejne konflikty zbrojne na tym obszarze nie ułatwiły życia ludziom. Do poł. XVI w. miasto tak popadło w ruinę, że uznano je za prawie niezamieszkałe. Kiedy Medici przejęli kontrolę nad regionem w 2-giej poł. XVI w. i próbowali kolejny raz odbudować Sovanę, epidemia malarii uśmierciła prawie wszystkich jej mieszkańców. Nieudane próby rewitalizacji miasta spowodowały, że w 1660 r biskupstwo zostało przeniesione z Sovany do Pitigliano. W końcu także siedzibę gminy przeniesiono do Sorano, już na stałe od 1814 r.

Po "Królowej Maremmy" dzisiaj nie ma śladu. Pozostało skromne centrum i główna ulica, łącząca katedrę i ruiny zamku (Rocca Aldobrandesca) na obu krańcach osady.b

Z parkingu wychodzicie na centralne miejsce Piazza del Pretorio, przy którym stoją Palazzo Pretorio, Palazzo dell'Archivio i kościół św. Marii - Chiesa di Santa Maria.

Palazzo dell'Archivio zwany też Palazzo Comunale (czyli ratusz za czasów świetności miasta), stojąc pomiędzy dwoma ulicami, zamyka plac ścianą z zegarem, uwieńczoną wieżyczką z dzwonem. Pochodzi z XII-XIII w.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana