Mapa Ofert

SAN GIMIGNANO

San Gimignano to miejscowość i gmina w prowincji Siena. Miasto przeżywało rozkwit pod koniec średniowiecza, dzięki dogodnemu położeniu pomiędzy Florencją i Sieną na szlaku handlowym. Upadek spowodowało przeniesienie szlaku oraz epidemia dżumy w połowie XIV w. Wówczas San Gimignano poddało się Florencji i od tego czasu zatrzymał się rozwój urbanistyczny miasta.

San Gimignano to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy. Miasto, zwane "Manhattanem średniowiecza", słynie z czworokątnych wież zbudowanych przez mieszkańców w XIII-XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właścicieli. Wyróżnia się na tle pejzażu Toskanii, ściągając w swoje mury niezliczone rzesze turystów.

Miasto pełne jest dzieł sztuki najwyższej klasy, a malowniczość jego zakątków jest wspaniała. Z ponad pół setki legendarnych wież zostało tylko 14, ale widok z największej z nich - jaką jest Torra Grosse - należy do najpiękniejszych w całych Włoszech. Będąc tutaj turyści przenoszą się na krótko do innej epoki.

Tutaj w 1437 urodził się włoski humanista, dyplomata, poeta i historyk Kallimach (właśc. Filippo Buonaccorsi), wykładowca na Akademii Krakowskiej, nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka i doradca króla. Zmarł w Krakowie w 1496.Zabytki i miejsca warte zobaczenia:kolegiata Santa Maria Assunta – trójnawowy kościół romański, konsekrowany w roku 1148. W 1456 została rozbudowana przez Giuliano da Maiano o transept i kilka bocznych kaplic. Wewnątrz zwracają uwagę freski Sąd Ostateczny Taddea di Bartola z 1393 i Męczeństwo św. Sebastiana Benozza Gozzoli z 1465.
Palazzo del Podestà – pałac budowany w latach 1239-1337, położony naprzeciw kolegiaty. Wewnatrz w sali Dantego (Sala di Dante) znajduje się piękny fresk Maesta[1] namalowany w 1317 roku przez Lippo Memmi. Do pałacu przylega najwyższa, 51 metrowa, wieża w mieście.

Kościół San't Agostino – zbudowany w latach 1280-1298, położony na północnym krańcu miasta. Wnętrze zdobią freski przedstawiające sceny z życia patrona kościoła św. Augustyna.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana