Mapa Ofert

PIENZA

Pienza to miasto, do którego również warto się wybrać. Dawno temu była to wieś Corsignano, w której urodził się papież Pius II, który przemienił zapadłą wioskę w piękne miasto. Wszystko tak zostało do dziś - najpełniejszy obraz quatrocenta, jaki można sobie wyobrazić. Najważniejsze budowle: pałac biskupi, katedra, Palazzo Pubblico, Palazzo Piccolomini oraz szereg innych powstały w ciągu trzech lat (od 1459 do 1461 roku) z papieskim zakazem jakichkolwiek zmian w przyszłości.

Ciemnobrązowy kamień, renesansowe studnie, dziedzińce z loggiami, zaułki, nawet herby i tablice zachowały się idealnie, kpiąc sobie z czasu. W zachwyt wprawiają kute w żelazie konowiązy - przytwierdzone ponad pięć wieków temu do kamiennych ścian, latarnie i kraty. Dochodząc na krawędź murów i przed oczami roztacza się wspaniały krajobraz z wygasłym wulkanem Monte Amiata w tle. Do tego zapach platanów, błyszcząca w słońcu katedra jakby wyrastająca z murów. Spacer po murach obronnych i wśród miejskich zakamarków pozwoli posmakować mistycznego ducha historii.

I jeszcze coś dla ciała - niezapomniane zakupy w sklepie z serami: peccorino toscano. Okrągłe, pachnące, kruche owcze, sery, rozpływające się w ustach jakby stworzone do chianti. Smakują rewelacyjnie i te świeże, tańsze peccorino fresco i te starsze, sezonowane w popiele i droższe - peccorino stagionato - niezłe w towarzystwie Brunello di Montalcino. W żadnym toskańskim mieście nie widać takiego wyboru, ani tak smakowitych serów, jak w Pienzy.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana