Mapa Ofert

MONTICCHIELLO

Monticchiello jest niewielką osadą, położoną malowniczo na skraju doliny rzeki Orcia (Val d’Orcia). Z oddala widoczna jest tylko wieża na grzbiecie wzgórza. Po przyjechaniu bliżej ukazują się średniowieczne mury obronne, z kilkoma wieżami i bramą do osady, w której panuje spokój i specyficzny toskański urok.

Początki miejscowości związane są z czasami rzymskimi, a jej nazwa pojawia się już w dokumentach pochodzących z X w. Rozkwit osady nastąpił w XIII w., gdy jej mieszkańcy, mający dość władzy Krzyżaków (którzy otrzymali zamek w uznaniu zasług w obronie Ziemi świętej), postanowili przejść na stronę Republiki Sieneńskiej, stając się jej wiernym sojusznikiem. Ten wysunięty daleko na południe punkt Republiki, była świadkiem wielu wojen oraz celem wielu ataków, dlatego na najwyższym punkcie wzgórza wzniesiono twierdzę, a powstałą poniżej wioskę otoczono w 1260 r. kamiennym murem obronnym, z kilkoma wieżami oraz bramą świętej Agaty.

W XII w., wzniesiono z miejscowego piaskowca kościół pod wezwaniem Świętych Leonarda i Krzysztofa (Chiesa dei Santi Leonardo e Cristforo), wewnątrz którego zachowały się pozostałości średniowiecznych fresków (odkrytych – po zdjęci tynków, w XX w.) przedstawiających między innymi ogromną, pięciometrowej wysokości, postać Świetnego Krzysztofa oraz (rzadko spotykanym w malarstwie naściennym) sakrament spowiedzi świętej. Okres średniowiecza był dla wolnej gminy Monticchiello okresem rozkwitu rzemiosła i handlu, a mieszkańcy brali czynny udział w życiu politycznym. Od początku XVI wieku następuje stopniowy upadek osady i w 1778 r. wolna gmina Monticcheillo została zlikwidowana, a jurysdykcję nad nią przejmuje pobliska Pienza.  Do XX w., do czasu obu wojen światowych osada trwała w zapomnieniu i spokoju. W I-szej wojnie światowej zginęło 31 z 750 mieszkańców, natomiast ofiarami w II-giej mogła paść cała ludność, i tylko cudem uniknięto masakry. 6 kwietnia 1944 r. dr Chiurcho, faszystowski prefekt Sieny, wysłał do Monticchiello 450 – osobowy zbrojny oddział w celu zlikwidowania partyzantów działającej w pobliżu wsi. Doszło do zaciętej walki, i dobrze uzbrojeni partyzanci zmusili faszystów do odwrotu. Następnego dnia, o świcie, do odwetu przystąpiła dywizja niemiecka, która otrzymała rozkaz nie tylko rozgromienia oddziału partyzantów, ale też spacyfikowania osady. Wszystkich mieszkańców wygnano więc z domów i ustawiono do rozstrzelania pod murami, nieopodal bramy do miasta. Masakry uniknięto w ostatniej chwili, dzięki interwencji Irmy Angheben – Niemki, żony jednego z właścicieli Monticchiello oraz księdza Don Marino Torritiego. Obecnie w miejscu niedoszłej kaźni ustawiono niewielki pomnik – rzeźbę, stworzoną przez Emo Formichi, fińską rzeźbiarkę, która osiedliła się w Monticchiello i zamieszkała w wieży obronnej wzniesionej na szczycie wzgórza.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana