Mapa Ofert

MONTEPULCIANO

Montepulciano - piękne miasteczko na wysokim (605 m) wzgórzu, właściwie na wysokim wapiennym urwisku. Montepulciano, należy do prowincji Siena, znajduje się w południowej Toskanii. Miasto otaczają mury wzniesione na początku XVI wieku, z rozkazu Cosima I de Medici. Dojście do centralnego placu jest dość męczące, bo trzeba w upale wspinać się pod górę. Od bramy Porta al Prato idzie się długą, wijącą się nieco ulicą Corso aż na Piazza Grande, zwany też Piazza del Duomo (bo jest tu katedra).

Montepulciano charakteryzuje się gęstą zabudowę, a wąskie uliczki, pałace i kościoły, duży plac rynkowy z wysoką wieżą ratuszową i piękny widok roztaczający się dookoła - zachwycają turystów. Poza murami miasta natomiast znajduje się kościół pod wezwaniem św. Biagia (San Biagio), piękny przykład renesansowej architektury.

Warto odwiedzić również kilka uroczych piwnic z winami i oliwą, które swobodnie i bez obowiązku kupna można testować. Produkuje się tu znakomite Nobile di Montepulciano, jedno z najbardziej znanych czerwonych win Toskanii, którego nalewanie do kieliszków słychać w zakamarkach licznych knajpek.

Przy Piazza Grande wznosi się katedra z XVI-XVII w., a także siedziba władz Palazzo Comunale – gotycki ratusz rozbudowany w XV w., jest tu także interesująco wyglądająca studnia Gryfów i Lwów, stojąca obok Palazzo Tarugi zbudowanego w całości z trawertynu. W katedrze, w głównym ołtarzu można podziwiać tryptyk z 1401 r. Montepulciano jest znacznie młodsze od wielu innych opisywanych tu toskańskich miast, ale nie oznacza, że nie jest interesujące. Powinno się tu przyjechać, ma ono swoją atmosferę, której słowa nie przekażą.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Formularz kontaktowy
ToscanAVventure
Agencja Turystyczna


ŻYWIEC 34-300; Oś. Młodych 15/55
(nr wpisu do ewidencji 9050/2008)

Kom. +48 502 630 114
Włochy +39 389 3440 160
(od czerwca do września)

e-mail:
toscanavventure@gmail.com
Meteo Toscana